Campania 19 zile de prevenire a abuzurilor și violenței asupra copiilor și tinerilor

În luna noiembrie în cadrul Proiectului Educațional al Federației Internaționale a Comunităţilor Educative secțiunea România, la Liceul Tehnologic Meserii si Servicii Buzău s-a desfăşurat campania „19 zile de prevenire a abuzurilor și violenței asupra copiilor și tinerilor” susținut de Ministerul Educației Naționale.
Acțiunile care au fost derulate la Liceul Tehnologic Meserii si Servicii Buzău în cadrul proiectului, au vizat cadrul general de prevenire a abuzurilor și violențelor asupra copiilor și tinerilor, dar și scopul specific al Campaniei 2017, prin întreprinderea unei anchete psihosociologice la nivelul școlii. Instrumentele folosite au fost „Chestionarul privind agresivitatea în școală”, care a măsurat sensibilitatea la violență a elevilor printr-o serie de itemi specifici, în care au fost incluse și comportamentele pe care le vizează actuala campanie. În urma acestei campanii la Liceului Tehnologic Meserii si Servicii s-a inițiat Proiectul Educațional „Stop violenţa!” în colaborare cu Inspectoratul Județean de Poliţie Buzău care se desfăşoară din luna noiembrie până la sfârşitul anului şcolar.